G20 vydává prohlášení o kryptografických aktivech

17. 7. 2019

Na summitu v japonském Osace vydali koncem června vedoucí představitelé G20 prohlášení o kryptografických aktivech. Vyhlásili své závazky a znovu potvrdili, že kryptografická aktiva nepředstavují hrozbu pro globální finanční stabilitu a požadovali další práci prováděnou normalizačními orgány.

Prohlášení vedoucích představitelů G20

Summit vedoucích představitelů G20, největší setkání, které kdy Japonsko uspořádalo, skončil v sobotu. Během dvoudenního setkání se představitelé G20 a vedoucí pozvaných zemí a mezinárodních organizací setkali, aby projednali důležité otázky včetně globální ekonomiky, obchodu a investic, inovací, digitalizace a globálních financí. Na závěr summitu představitelé G20 společně vydali prohlášení, které obsahuje prohlášení o kryptografických aktivech.

"My, vedoucí představitelé G20, jsme se ve dnech 28.-29. června 2019 sešli v japonském Osace v Japonsku, aby jsme sjednotili úsilí o řešení významných globálních ekonomických problémů. Budeme spolupracovat na podpoře globálního ekonomického růstu a zároveň využijeme síly technologických inovací, zejména digitalizace, a jejího využití ve prospěch všech."

 

Na téma globálních financí se představitelé G20 vyjádřili, že "technologické inovace mohou přinést významný přínos finančnímu systému a širší ekonomice. Zatímco krypto-aktiva v tomto okamžiku nepředstavují hrozbu pro globální finanční stabilitu, pozorně sledujeme vývoj a nadále jsme ostražití vůči existujícím a vznikajícím rizikům."

Prohlášení vedoucích představitelů doplňuje společné prohlášení ministrů financí G20 a guvernérů centrálních bank na konci jejich setkání ve Fukuoka v Japonsku 8. a 9. června. Ministři financí a guvernéři centrálních bank se konkrétně zmiňovali o rizicích vyplývajících z kryptografických aktiv souvisejících s "ochranou spotřebitelů a investorů, praní špinavých peněz (AML) a boj proti financování terorismu (CFT)."

Žádosti adresované orgánům FSB a jiným orgánům pro nastavení standardů

Rada pro finanční stabilitu (FSB) je mezinárodní orgán, který monitoruje a vydává doporučení o globálním finančním systému. Představenstvo předložilo tři zprávy ministrům financí G20 a zasedání guvernérů centrálních bank. První byl adresář kryptografických regulátorů aktiv. Druhá část podrobně popisuje regulační přístupy a organizace, které se zabývají normami, a probíhající práce na kryptografických aktivech. Třetí se zaměřuje na finanční stabilitu, regulační a řídicí dopad decentralizovaných finančních technologií.

Vedoucí představitelé G20 prohlásili:

"Vítáme průběžnou práci Rady pro finanční stabilitu (FSB) a dalších normalizačních orgánů a žádáme je, aby v případě potřeby poradili ohledně dalších mnohostranných odpovědí. Vítáme také práci FSB na možných dopadech decentralizovaných finančních technologií a na to, jak mohou regulační orgány zapojit další zainteresované strany. Také pokračujeme v úsilí o zvýšení kybernetické odolnosti."

Předseda FSB Randal K. Quarles poslal vedoucím představitelům skupiny G20 dopis před summitem, v němž načrtl pokrok představenstva v uplynulém roce. "Využití výhod finanční inovace při současném zvládání rizik - hluboké a včasné pochopení toho, jak mohou technologické inovace transformovat finanční instituce a trhy, je klíčem k využití výhod a zároveň k omezení rizik," napsal.

Quarles uvedl příklad použití kryptografických aktiv:

"Širší využívání nových typů kryptografických aktiv pro účely maloobchodních plateb by vyžadovalo důkladnou kontrolu ze strany orgánů, aby se zajistilo, že podléhají vysokým standardům regulace. FSB a normalizační orgány budou monitorovat rizika velmi úzce a koordinovaně a podle potřeby zvážit další mnohostranné reakce," uzavírá dopis předsedy.

Podle FSB někteří členové uvedli, že "politické důsledky krypto-aktiv nejsou vždy v souladu s existujícími pravomocemi, což by mohlo mít za následek významné regulační asymetrie, potenciálně včetně otázek investorů a ochrany spotřebitelů." Mezitím někteří členové uvedli: "Domníváme se, že většinu otázek lze řešit stávajícími nástroji politiky."

V závěru komise "doporučuje, aby skupina G20 udržovala téma regulačních přístupů a potenciálních mezer, včetně otázky, zda je zapotřebí více koordinace, která je předmětem přezkumu." Kromě toho ministři financí zemí G20 a guvernéři centrálních bank "vítali pokrok v oblasti iniciativy FSB identifikovat účinné postupy pro reakci na kybernetické incidenty a jejich řešení."

Žádné riziko pro finanční stabilitu

FSB informovala G20 v březnu loňského roku, že kryptografická aktiva nepředstavují rizika pro globální finanční stabilitu, ale konstatovala, že toto hodnocení by se mohlo změnit, kdyby se „významně rozšířily nebo propojily s jádrem finančního systému“. Rada aktualizovala hodnocení dopadu kryptografických aktiv na globální finanční stabilitu, přičemž uvedla: "FSB doposud nadále posuzuje, že krypto-aktiva v současné době nepředstavují významná rizika pro globální finanční stabilitu, ale že vyvolávají řadu dalších politických otázek mimo finanční stabilitu."

Představenstvo dále napsalo, že "hodnotí, že ostražité monitorování je nadále odůvodněné, zejména proto, že se zdá, že se vyvíjejí různé nové produkty a služby." Další zpráva o kryptografických aktivech včetně vývoje v oblasti stabilizace a tokenizace bude zveřejněna v září.

Závazek k normám FATF

Dalším normalizačním orgánem, který aktivně pracuje na kryptografických aktivech, je finanční akční skupina (FATF), mezivládní organizace, která vyvíjí politiku v oblastech, jako je boj proti praní špinavých peněz. FATF vydal 21. června nové pokyny týkající se přístupu založeného na riziku pro virtuální aktiva a poskytovatele virtuálních aktiv (VASP). Někteří účastníci průmyslu však vyjádřili znepokojení nad prováděním některých doporučení.

Pokud jde o práci prováděnou FATF v oblasti kryptografických aktiv, údaje o prohlášení vedoucích představitelů G20:

"Opětovně potvrzujeme náš závazek uplatňovat nedávno pozměněné standardy FATF na virtuální aktiva a příbuzné poskytovatele služeb proti praní špinavých peněz a boj proti financování terorismu. Vítáme přijetí Finančního akčního výboru (FATF) Interpretační poznámky a pokyny."

Ministři financí G20 a guvernéři centrálních bank na konci své dvoudenní schůzky 9. června podobně prohlásili: "Znovu potvrzujeme náš závazek uplatňovat nedávno novelizované standardy FATF na virtuální aktiva a příbuzné poskytovatele služeb AML a CFT."

FATF vydala 27. června před summitem G20 zprávu, v níž informovala vedoucí představitele o její práci na kryptografických aktivech. "Během japonského předsednictví G20 nadále vyjadřuje svou podporu FATF s cílem podpořit rychlé a účinné provádění standardů FATF na celém světě," vysvětlil strážce praní špinavých peněz a dodal:

"Technologické inovace, včetně těch, které jsou založeny na virtuálních aktivech, jako jsou blockchain a další distribuované technologie, mohou přinést významný přínos finančnímu systému a širší ekonomice."

Ministři financí G20 a guvernéři centrálních bank také vítali práci Mezinárodní organizace komisí pro cenné papíry o "platformách pro obchodování s kryptografickými aktivy v souvislosti s ochranou spotřebitelů a investorů a integrity trhu."

Globální jednotný hlas pro kryptografický průmysl

V reakci na doporučení FATF se politici, vládní úředníci a zástupci řady kryptografických společností sešli k projednání výzev k jejich implementaci na summitu V20, konference souběžné se summitem G20, který se také konal v Osace 28. a 29. června.

Na závěr summitu skupiny národních průmyslových sdružení podepsali Memorandum o porozumění "založit sdružení a poskytnout jednotný globální názor pro virtuální majetek.“

Zdroj: bitcoin.com