Bitcoin poprvé za rok překonal 10 000 dolarů

22. 6. 2019

Bitcoin podpořen slabším dolarem a čerstvým nadšením pro kryptoměny, poprvé za rok vyskočil na 10 tisíc dolarů a je na nejlepší cestě pokořit nové rekordy.

Kryptoměny jsou známé svými kolísavými cenami. Na přelomu let 2017 a 2018 investoři s nadšením sledovali, jak bitcoin prudce vzrostl z několika set dolarů na více než 20 000 dolarů, než se vrátil dolů. Nyní v noci z pátku na sobotu dosáhl podle burzy Coinbase ceny 10.000 dolarů a to poprvé za více než rok.

Bitcoin vděčí za svůj poslední vzestup slabšímu dolaru a hlavně nové digitální měně Facebooku, která nese název Libra. Pro digitální měny tento týden také přikývl předseda FD Jerome Powell a guvernér Bank of England Mark Carney, který uvedl, že centrální banky by měly být otevřeny novým digitálním měnám jako je bitcoin a další altcoiny.

 

Vzestup bitcoinu na 10.000 dolarů je poháněný Facebookem a Fedem a to by mohlo znamenat další regulaci v oblasti kryptoměn, což by pravděpodobně vedlo ke snížení volatility bitcoinu a jeho větší legitimitě na globálních finančních trzích. Libra vystaví 2 miliardy uživatelů Facebooku kryptografii, což by mělo véct k masivnímu rozšíření kryptoměn v čele s bitcoinem.

Tím pádem se kryptoměny budou stávat běžnější a může je používat více lidí jako skutečný způsob platby místo toho, aby je považovali jen za jakousi krátkodobou obchodní příležitost pro zbohatlé investory. Pokud by se Libra chytla, mohla by bitcoinu hodně pomoci. Spotřebitelé mohou sice upřednostňovat tzv. stabilní minci jako Libra namísto bitcoinu a dalších kryptoměn, které jsou vystaveny dramatickým výkyvům ceny, ale zároveň bitcoin i další kryptoměny získají díky Libře také mnoho nových uživatelů.

Zdroj: cnn.com